Автор revgurnal
Червень 10, 2015
Коментуйте

Об’єднання громад: благо чи «троянський кінь» старого режиму?


На Тернопільщині презентували перспективний план об’єднання територіальних громад. За цим документом матимемо 35 громад, кожна з них буде мати свою виборну владу, бюджет і право ним розпоряджатися, разом з тим і нестиме відповідальність сама за себе. Ця реформа – не просто зміна територіального устрою, а  крок до децентралізації, переконують автори нововведень. Та чим далі просувається робота над об’єднанням, тим більше виникає запитань. Більше того, ненароком можемо реалізувати плани Азарова і знищити село…

З п’ятьох рівнів управління зникнуть два

4 березня цього року набрав чинності Закон «Про добровільне обєднання територіальних громад». Його метою є децентралізація системи управління державою: більше прав і повноважень на місцях, менше справ вирішуватиметься через Київ.

– У п’ятирівневій системі управління цією реформою викидають два рівні: сільські ради і райдержадміністрації. Таким чином виходимо на прямі міжбюджетні стосунки: об’єднана територіальна громада і центр Київ, сільським громадам не потрібно буде «пропускати» бюджети через РДА, – пояснює керівник Офісу реформ у Тернопільській області Віктор Литвинчук. – Для цього змінено порядок нарахування податків і відповідно формування місцевих бюджетів.

Заступник голови ОДА Іван Бабійчук вважає, що від реформування виграє насамперед пересічний житель громади.

– Кабмін пропонує громадам обєднатися, щоб стати самодостатніми, ефективно вирішувати проблеми, які є на певній території, і на високому рівні надавати послуги місцевим мешканцям. Громада сама вирішуватиме, яка влада їй потрібна, які структури працюватимуть на її території, що і як фінансувати, яких інвесторів кликати і так далі. Не буде таких випадків, коли в районі працює відділ ветеринарії із трьох осіб, а у фермерських господарствах району зареєстровано лише сім корів, – ілюструє високопосадовець.

Ще два завдання об’єднання – скоротити кількість чиновників і, як наслідок, зменшити корупцію та врегулювати систему надання адміністративних послуг. Простіше кажучи, щоб отримати довідку, селянину не доведеться йти в сільську раду, а потім їхати в район, а одразу добиратися в адмінцентр, який має бути не далі, ніж за 25 км від поселення.

Примусова колективізація по-новому

Представники влади не приховують, що зміни мають на меті і вирівняти розвиток територій. Громади матимуть однакові права з містами обласного значення: кожна з них отримує від держави відповідне фінансування і приймає рішення, як використати ці кошти. Вирівнювання відбуватиметься і за рахунок того, що громади матимуть об’єднаний бюджет: чи то багате село з мільйонними доходами, чи бідний хутір – гроші віддавай до спільної казни. Правда, це вже нагадує примусову колективізацію і викликає тривогу в жителів багатих населених пунктів, особливо тих, які не стали центрами громад. Люди не хочуть віддавати свої бюджети в центр і натомість отримувати крихти.

– Я хочу заспокоїти громадян населених пунктів, які не стануть центрами громад: ваші інтереси представлятимуть старости і депутати у виконкомах і радах територіальних громад. Інше питання, щоб община відповідально підійшла до вибору старости, це має бути ініціативна людина. Обєднана громада теж матиме свого керівника, якого обиратимуть усі населені пункти у її складі, – каже голова обласного відділення Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, сільський голова Байківців Анатолій Кулик.

Пан Кулик схвалює проведення реформи, наголошуючи, що тепер не доведеться просити коштів через район та область, а самим ефективно вирішувати проблеми на місцях. Байківці хоч і заможне село, але не протидіє об’єднанню з сусідніми поселеннями: розуміють, що останні потребують підтримки.

Як стало відомо «Номер один», при поділі нашої області на перспективні громади не було обраховано, яким бюджетом володітиме кожна із них за новими податковими правилами. Такі розрахунки зараз зробити дуже непросто, тож вирівнювання за доходами можна поставити під великий знак питання. Тоді як фінансова спроможність мала би  бути ключовим принципом реформи.

Джерело: http://gazeta1.com/i

 

 

Прокоментуйте...
Бажаєте аватар? Завантажте на gravatar!