Автор revgurnal
Липень 27, 2015
Коментуйте

У школах повинне запрацювати самоврядування (відео)

11111

На початкових рівнях школа має виховати свідомого громадянина з національною приналежністю. Діти мають свідомо прийти до тієї чи до іншої партії. У цьому переконаний начальник відділу освіти Перемишлянської районної державної адміністрації Остап Горлатий.

У розмові з головою ради ГО «Національна революція» Богданом Каспером він розповів про проблеми освіти у районі та якими він бачить шляхи їхнього вирішення.

Найпершою ціллю, яку ставив перед собою Остап Горлатий, ідучи на цю посаду, є збереження сільської школи та як допомогти їй фінансово, оскільки сам виріс та живе на селі.

Проблема полягає в тому, як на законному рівні збудити громадськість і як вона має допомагати школі на законному рівні. Якщо така допомога відбувається воно йде незаконно, то зараз виникає чимало запитань, куди ті спонсорські гроші діваються.

Найголовніше – треба, щоб було чітке виконання Закону про загальну середню освіту, за яким вищим органом самоврядування в школі є загальні збори, які складаються з делегатів трьох категорій:

– від трудового колективу;

– від учнів другого та третього ступенів;

-від батьків і громадськості.

Тобто усі ті три категорії мають мати рівні права і рівну кількість делегатів і можуть виносити будь-які питання господарського, навчального, виховного характеру тощо.

Коли ми ступили на шлях до Європейського Союзу, ми знаємо що, для прикладу, на території Польщі, крім державних чи комунальних, є громадські школи. У нас бюджет на освіту, на нам затверджує міністерство, рахується з розрахунку на одного учня в середньому 9 998 грн. Це залежить від тієї кількості дітей у школі. Наприклад, Перемишлянські школи № 1 чи № 2 витрачають меншу кількість коштів, якщо в загальному поділити всі ті кошти, то виходить до 8 тис. грн. А є школи, які мають мало учнів, такі як Подусільна, Смереківка, Під’ярків, то у них максимально затрачають коштів на одного учня – до 32 тис. грн. На останній колегії директор Перемишлянської школи № 1 запитував, для чого ми тримаємо такі школи. У його школі навчається 600 дітей, а там 15 чи 16. Звісно, ті неперспективні, як ми кажемо школи, але хто їх має утримувати. Якщо за тією формулою, то на енергоносії, на зарплату тощо треба понад 200 тис. грн. Половину має дати бюджет, іншу частину бюджету має доповнювати громадськість.

Остап Горлатий виступає за те, щоб запрацювали органи місцевого самоврядування на всіх рівнях. Ці всі моменти прописані у законодавстві. Має бути створений такий вищий громадський орган місцевого самоврядування, як рада. Вона має право мати свій рахунок. І вже би тоді чітко можна було на тих зборах прозвітувати про ті кошти, куди вони пішли, на які потреби їх використовують.

Ще один приклад врядування громади, який ми маємо у кожній школі, – це орган учнівського самоврядування. За законом, який ми цитували вище, вони мають обиратися учнівськими загальними зборами. Їх має обирати уся школа. Уже зі шкільної парти ми маємо готувати свідомого громадянина, який має розбиратися у чинному законодавстві. Усе це прописано, але неналежно функціонує.

Також у Перемишлянському районі дуже важко просувається питання про створення громадських організацій при школах. Остап Горлатий переконаний, що школа на першому і другому рівнях не повинна бути політизована. Саме ті громадські організації мають допомагати вчити дітей допомагати їм організовуватися, допомагати їм проводити збори.

Лише тоді, коли виріс учень, він має дивитися на різноманіття політичних партій. На початкових рівнях школа має виховати свідомого громадянина з національною приналежністю. Діти мають свідомо прийти до тієї чи до іншої партії.

Ще однією дуже болючою проблемою є фінансування шкіл. На найнеобхідніші капітальні видатки у Перемишлянському районі потрібно 4, 9 млн грн, вже не говорячи про поточні видатки. А на всю господарку виділяється до 300 тис грн. То куди ж ті кошти розподілити? Тому працюється, як на пожежі.

Це при тому, що щороку казна міліє. У районі не вистачало на зарплату вчителям на один місяць, але коли пішла індексація і виросли плата за енергоносії, то ця цифра теж збільшилася. Зараз уже кажуть припинити виплачувати вчителям індексацію за липень.

Проблемним залишається проведення тендерів: на харчування, на вугілля, на дрова, тепер ще буде тендер і на газ. Для прикладу, під час оголошення тендеру на придбання пального для автобусів «Школярик», яких у районі є сім, відбувся скачок цін на дизельне паливо. Доводилося шукати шляхи виходу. Тому, як пропонує Остап Горлатий, тендерними питаннями мав би займатися департамент Львівській ОДА, на рівні області, щоб закрити усі питання, які виникають.

Цьогоріч у Перемишлянському районі завершать процес із облаштування шкіл вбиральнями. До початку навчального року запрацюють вбиральні у шести школах. У всіх решта шкіл вбиральні є. Кошти в них вкладалися різні. На початках виділялися кошти з районного бюджету. Дуже багато грошей вклали кандидати в народні депутати. Минулого року отримали субвенцію з обласного бюджету 98 тис. грн на завершення процесу.

Важливим напрямком є виховання дітей. На думку Остапа Горлатого, найбільшою організацією у цьому напрямку є «Пласт», однак до нього треба повернутися обличчям. Адже ця організація включає всі напрямки виховання майбутнього патріота: там є і вивчення історії, і фізичне загартування організму, і патріотизм.

Прокоментуйте...
Бажаєте аватар? Завантажте на gravatar!