Автор revgurnal
Червень 5, 2015
Коментуйте

Водяний бунт на Львівщині. Хто доводить до ручки Бориславський водоканал

Проблема із водозабезпеченням у Бориславі тягнеться вже не перший рік. Періодично обласні енергетики знеструмлюють водонасосну станцію через заборгованість. Та нещодавно до бід додалися ще і два насоси, які вийшли з ладу та заблоковані рахунки КП «Бориславводоканалу», який хотів заплатити за світло. Депутати вже домоглися відставки міського голови, який, за їхніми словами, винен у всіх бідах водоканалу. Проте колишній керівник Борислава та громадські активісти переконують, що комунальне підприємство спеціально доводять до ручки, щоб віддати у концесію бізнесменам, які вже давно кинули оком на нього.

Борги за електрику і несанкціоновані врізки

Насосна станція «Рибник» КП «Бориславводоканал» забезпечує водою місто Борислав і село Східницю – відомі здравниці Львівщини, між якими 12 кілометрів. Раніше, за попередніх тарифів на електрику, на станції працювало п’ять насосів, тоді борги за використане світло частково покривали і місцеві підприємці, а ще виплачували різницю тарифів з держбюджету. Проте зараз на «Рибнику» залишилося лише два, плата за електрику впала на плечі бориславчан. Насоси за добу викачують близько 13 куб. метрів води. З них – 6 куб. метрів отримує Борислав. Решта губиться по дорозі або ж перепадає Східниці, а ще треба додати, що станцію зводили ще після Другої світової війни і мережі не у найкращому стані.

«Половина усієї викачаної води не доходить до Борислава, бо у магістральні водопроводи є багато лівих врізок. Коли почали робити аналіз проплат, виявилося, що Східниця платить лише за 300 кубів. Почали перевіряти санаторії, місцевих жителів, просили людей, щоб вони платили за воду, а пізніше виявилося, що за кожною хатою, санаторієм, фактично стоїть дуже відомий тут «слуга» народу. Зараз Східниця платить лише за 15% використаної води, хоча там лінії набагато новіші і в значно кращому стані», – каже вже тепер колишній міський голова Борислава Володимир Фірман.

Цього року тарифи на світло суттєво підстрибнули, а от за воду платять не достатньо, тому і ростуть борги у Бориславі. Зараз, за інформацією ПАТ «Львівобленерго», заборгованість сягає майже 1,5 млн. гривень. Володимир Фірман зізнається, що тариф підняти треба давно, проте сумнівається, що НКРЕ його погодить.

А до всього, ще позаминулого тижня на підставі рішення суду відділ державної виконавчої служби арештував кошти рахунках Бориславського водоканалу. А це означає, що поточну та розтерміновану заборгованість, яка вже майже 300 тис. гривень, обласним енергетикам заплатити не вийде, відповідно і воду бориславчанам лише будуть привозити. Цетралізованого водопостачання немає і досі.

«Виконавча служба заблокувала рахунки. Спочатку, минулої середи ми хотіли водоканалу перерахувати 115 тисяч гривень, щоб заплатити за борги, виконавча служба пропустила їх аж у понеділок. У п’ятницю включили воду на три дні, в понеділок знову відключили. Обленерго знову виставило штрафи на 700 тисяч», – каже Володимир Фірман.

Спалені насоси і концесія

Немалу суму витратили і на ремонт двох насосів на станції «Рибник», які зламалися у квітні. Спочатку, на початку місяця, полетів двигун в одного насоса, тоді підключили інший, резервний, він меншпотужний, але вода таки залишилася. Двигун відправили на ремонт, а в ніч з 20 на 21 квітня, зламався й резервний, не залишилося жодного, що міг би підкачувати воду. 

Володимир Фірман переконаний, що і до арешту рахунків, і до зламаних насосів хтось долучився.

«Двигун не міг так просто вийти з ладу. Коли ми його встановлювали, то перевіряли, він був справний і потужний. Виглядає так, що двигуни навмисне спалили. Найпростіший спосіб – кинути кусок кульки підшипника, вона потрапляє під обмотку, при оборотах, а в момент пуску струму перемикає і все горить. Що до другого, то там трохи по-іншому. Там є коробка і є три фази, які заходять, між ними достатньо покласти маленький дротик, дуга все спалює», – каже він.

Ще одне – у другого двигуна не спрацював захист. Тобто, він або був відключений і почали горіти кабелі, або ж був погано відрегульований. Місто подало звернення до міліції, але відповіді поки що не було. 

Громадська діячка Борислава Руслана Мельник взагалі переконана, що водонасосну станцію «Рибник» потрібно охороняти цілодобово, адже торік звідти викрали труби водогону, а висновків так ніхто і не зробив.

Колишній міський голова Борислава каже, що усі проблеми води у місті, точніше її відсутності, пов’язані із палким бажанням окремих осіб взяти у концесію КП «Бориславводоканал». Вартує нагадати, що воду звідси отримує не лише місто, а й курорт Східниця, де з’їжджається чимало охочих підлікуватися з усієї України. Зрозуміло – немає води, немає відвідувачів у здравниці.

«Свого часу, – розповідає Володимир Фірман, – водоканалом цікавилися і люди Коломойського з «Укрнафти», які тут наглядали за «Бориславнафтогазом». Були і люди з донецькою пропискою з «Центренерго», лист надсилали з такої фірми «Енергія». Перевірте, хто власники «Енергія – Новий Розділ», «Енергія – Новояворівськ» і стане зрозуміло, хто це»».

А це, як пишуть «Наші Гроші», знані на Львівщині бізнесмени-депутати брати Дубневичі.

Екс-міський голова вперто не хоче віддавати бізнесменам «Бориславводоканал» у концесію, бо переконаний, що це обернеться не на користь для міста і Східниці: «Водоканал може приносити великі гроші і владу, бо кожен санаторій буде залежати від води, тому я і не хочу віддавати його будь-кому».

Крім того, Володимир Фірман побив горщики з депутатами, бо ті або виступають за концесію, або не зайняли конкретної позиції з цього приводу.

«Провина за «Бориславвооканал», що він зараз у такому стані, лежить абсолютно на всьому депутатському корпусі і на міському голові в тому числі. Тому що вони всі йшли однією командою. І чотири роки вони працювали в одному напрямку, те, що було їм потрібно, вони злагоджували, знаходили спільну мову, рішення приймали. А от конкретних заходів по водоканалу так і не приймали. Скоріш за все вони пересварилися через концесію», – переконана Руслана Мельник.

Депутат Львівської облради від Борислава Володимир Голобутовський теж активно відстоює передачу водоканала у концесію, бо впоратися з ним міська влада вже не може. Про це він говорив ще два роки тому в місцевих ЗМІ.

«Є прийнятий закон про концесію, щоб віддавати комунальні підприємства в оренду, концесія – це довготермінова оренда. Я просто іншого шляху не бачу, я знаю, в якому стані водоканал, скільки там грошей треба. Концесія – це найкращий варіант, тому що там захищені права громади», – аргументує Володимир Голобутовський.

Він переконує, що є відповідна процедура, серед концесіонерів буде конкурс, а умови таки прописує міська рада, тому боятися нічого.

«Там є певна процедура, яка займає до року часу, це не можна зробити в один день, не так, що захотіли і віддали. Водо- і теплопостачання контролюється НКРЕ. Чи приватна структура надає послуги, чи комунальна, ціна затверджується однакова. Є певна формула, певний розрахунок. Це буде монополія, але вона контрольована. В концесії я не бачу небезпеки, якщо грамотно підійти, вести контроль за дотриманням умов договору, то небезпеки немає», – пояснив він.

Володимир Голобутовський запевнив, що власне міський голова Борислава (тепер вже колишній) навмисне доводить КП «Бориславводоканал» до банкрутства, щоб його банально відібрали у міста.

Звернемося до закону. Згідно із ним, «концесіонер зобов’язаний виробляти та/або надавати у визначеному концесійним договором обсязі та належної якості відповідні комунальні послуги з використанням переданого в концесію об’єкта централізованого тепло-, водопостачання і водовідведення». Умови договору формує міська рада, проводять певну процедуру і обирають найкращого з-поміж претендентів на концесію. 

Взагалі-то в ідеалі, ідея концесії виглядає привабливою і для Володимира Фірмана і для бориславчан, про те є «але». Розірвати угоду з концесіонером можна лише за рішенням суду. Це і непокоїть мешканців, адже українська судова система далеко не ідеальна. Вони побоюються, що спекатися недобросовісного концесіонера буде дуже важко.

«Правий сектор», епопея з водоканалом триває

Та є ще один пікантний момент, як розповіла «Погляду» Руслана Мельник, минулого тижня на сесію Бориславської міської ради пан Голобутовський прийшов у супроводі двох бійців у камуфляжі, які представилися хлопцями з «Правого сектора».

«Ці люди були немісцевими. Виникла така ситуація, приїхали хлопці з ДУКу, вже з нашого регіону, щоб з’ясувати, хто ті, що прийшли в ролі секюріті пана Голобутовського»,- уточнила Руслана Мельник.

А колишній міський голова Борислава додає, що це теж було пов’язано з проблемним водоканалом міста.

Водночас депутат Голобутовський переконує, що все було з точністю до навпаки.

«Це бойові офіцери «Правого сектору», які служать на передовій, один з них з Борислава. Вони приїхали на відпустку кілька днів. Я їм допомагаю вже давно. Вони не планували нікуди йти, просто подзвонили наші депутати, що є багато людей в камуфляжах від «Правого сектора» на сесії. Я їх запросив, щоб вони прийшли і перевірили, хто ці люди. Вони приїхали під міську раду, вони на своєму рівні переговорили і все вирішили», – каже він.

І пояснює, що на сесію прийшли бійці «Правого сектора» з Дрогобича, яких чомусь запросив координатор «Правого сектора» Борислава Олег Дергун. 

«Йому сказали, що там приїхало 15 бійців з Києва, нібито я їх привів. І це було не правда, я кажу, ті люди – два офіцери, приїхали додому, – додав він, – Це все пов’язано з водоканалом, бо мене звинувачують в тому, що я його хочу там продати. Це неправда, два роки тому я давав пропозицію віддати в концесію, я дав пропозицію, але рішення приймає міський голова і затверджують депутати міської ради».

«Всі ці провокативні дії ми пов`язуємо з боротьбою за КП «Бориславводоканал» і намаганням усунути непідконтрольний Голобутовському «Правий Сектор» як силу, навколо якої об’єдналась громада», – коментує координатор «Правого сектора» у Бориславі Олег Дергун для «Трускавецького вісника».

Володимира Голобутовського ж пов’язують з уже згаданими братами Дубневичами. Два роки тому він організував поїздку для бориславських журналістів поїздку до Нового Роздолу, де їм розповідали про переваги концесії місцевого водоканалу, яким заопікувалася компанія «Енергія – Новий Розділ», що належить братам.

Та попри все, місцеві мешканці достеменно не знають, хто хоче взяти у концесію КП «Бориславводоканал», адже за словами Руслани Мельник, влада їх не інформує про це, а однією з найбільших проблем вважають саме несанкціоновані врізки у мережі.

«Дуже цікаво, хто ті треті особи, які хочуть взяти «Бориславводоканал» у концесію? Знову ж ця закритість породжує дуже багато пліток і непорозумінь. Чому б не озвучити, що є три, чотири, п’ять претендентів, які готові вкласти гроші і працювати з «Бориславводоканалом». Ми дізнаємося це через чутки», – додає вона.

І ще один цікавий момент. Ще у 2012 році на сесії вирішили розпочати ліквідацію КП «Бориславодоканалу» і це триває досі. Виглядає, що водоканал таки доводять до банкрутства, спеціально відключають мешканцям воду. І міський голова, і громадський активіст переконані, що це роблять і робитимуть для того, щоб потім віддати його за копійки тому, кому потрібно.

От і довели. Вже 2 червня ситуація розгорілася до межі. Мешканці Борислава перекрили усі в’їзди і виїзди з міста. Терпець увірвався, адже вже упродовж двох тижнів вони без води і перспектив її отримати немає, адже нічим заплатити за заборговану електрику. Проблема КП «Бориславводоканалу» знову стала ребром.

А ще 2 червня депутати Бориславської міськради проголосували за відставку Володимира Фірмана, а також достроково припинили повноваження виконкому. 

Як додають у Львівській облдержадміністрації, підрозділи обласної Держфінінспекції ще й завершили перевірку на КП «Бориславводоканал» і знайшли там чимало порушень, які свідчать про неналежне здійснення господарської діяльності на підприємстві. Тепер цією справою займуться правоохоронні органи. 

Джерело: http://pohlyad.com/lvivnews/n/87312

Прокоментуйте...
Бажаєте аватар? Завантажте на gravatar!