Автор revgurnal
Червень 15, 2015
Коментуйте

ВОЛОДИМИР ГОВЕНКО: ОСНОВНА ЗАСЛУГА УСПІШНОСТІ РАЙОНУ – ЦЕ ЛЮДИ

 

пустомити

У рамках проекту »Перспективи територіальних громад» голова ради громадського об’єднання «Національна революція» Богдан Каспер провів розмову з головою Пустомитівської райдержадміністрації Володимиром ГОВЕНКОМ.

Нині у всіх на устах питання «децентралізації влади», а саме децентралізація шляхом укрупнення місцевих рад. Яким є Ваше бачення цього?

Вважаю, що це, безумовно, на часі. За тієї системи влади, яка зараз є, ті повноваження, які зараз мають сільські ради, є недостатніми і великою мірою декларативними. Звичайно, що не може бути сільська рада і громада для 600 осіб такою: голова, секретар тощо. Світова практика говорить, що так не може існувати. Ті величезні адміністративні витрати є непродуктивними, не приносять жодної користі. Через одну довідку тримати такий штат, по суті, нереально і не потрібно.

Чи сьогодні проходили такі обговорення в місцевих радах щодо укрупнення, як вони виглядали?

Так, обговорювали з тими сільськими радами, з їхніми головами, з представниками сіл. У нас є 39 сільських, одна селищна та одна міська рада. Різні думки є. Деякі реально підходять до цього питання, з розумінням, особливо молода генерація депутатів. Якраз учора ми збиралися. Скажімо, думки розділилися: 50 на 50. Реально підтримує відсотків, хоча й ті, що не підтримують, теж розуміють, що треба об’єднатися, але тільки «навколо мене». Але не завжди те «навколо мене» є виправданим, тому що має бути і економічна потуга, і відповідна інфраструктура, і географічне розташування самої сільської ради, навколо якої хотіли би об’єднатися територіальні громади. Наприклад, у нас село Ставчани хоче бути окремо. Не знаю, як воно буде на рівні держави, однак так не може бути, що одна громада утворилася з 10 чи 12 громад, а одна сільська рада буде окремо. У людей є амбіції, вони просто не розуміють, думають, що якщо сільська рада перейде в Оброшино, то село загине. Та не загине воно. Колись і в Ставчанах не було сільської ради. Керівники прекрасно розуміють, адже сільський голова, хто б що не говорив, десь і освіту мають відповідну, за незначним винятком, мають життєвий досвід, бо в нас є частина голів, які вже по чотири–п’ять термінів, як то кажуть, з бородою, і ті розуміють. Для прикладу, Містківський сільський голова прекрасно розуміє, що його тільки до Пустомит приєднають, а він буде війтом чи старостою. Яка різниця, все одно, за новою структурою, будуть залишатися представник тієї укрупненої міської чи сільської ради з відповідними правами, повноваженнями і відповідним голосом у виконкомі. Але відразу падають адміністративні витрати. Судячи з тих декларацій, які є, і зі змін до Бюджетного кодексу, які вступлять в силу тільки після об’єднання, залишатиметься відповідний відсоток ПДФО, матеріальний ресурс, який належатиме територіальній громаді, буде більш-менш реальний, який можна буде використовувати на утримання громади, на покращення добробуту – інфраструктури тощо, бо медична чи освітянська субвенції з місцевими грішми так не пов’язані, тому все одно гроші будуть йти на утримання освіти чи медицини.

Інше питання, що є концепція реформування як освіти, так і медицини. Правда, вона теж ще не оформлена в кінцевому варіанті, а проговорюється, тому що зрозуміло, що не може бути школа, у якій шість учнів та вісім вчителів. Це нереально, ніде в світі такого нема. Але початкова школа, безумовно, має бути. На то треба йти, і перші класи треба утримувати, чи НВК робити, щоб школа і садочок були. Ми маємо 26 НВК. У нас у районі 66 шкіл, але є частина шкіл, де вісім учнів та дев’ять учителів.

Наступне запитання: скільки із 41 місцевих рад є дотаційними?

Тепер такого поняття, як «дотація», нема, це було попереднього року. Ми просто дофінансовуємо шість сіл, а решта більш-менш утримують себе. Трошки поміняли структуру надходжень. У нас є такі потужні сільські ради, як Сокільницька, то взагалі мільйонер, ледь не багатша від району, тому що має такий потужний податок, як акциз. Це специфічний податок. У Турці, чи в Сколе, чи в Старосамбірському районі такого не буде. Так, екологія нормальна, але там немає тієї інфраструктури. Для прикладу, «Ашан» дає акцизу у місяць 300–400 тисяч гривень, і цей відсоток йде по акцизу у сільську раду. У нашому районі є 57 заправок, а загальна кількість в області – близько 340. Вони всі сконцентровані фактичні по кільцю. Навіть ті ж Пустомити мають дві заправки.

Чи маєте Ви розроблений Стратегічний план розвитку району?

Ми щороку приймаємо План соціально-економічного розвитку. Зараз чогось такого реального на 10 чи на 15 років планувати не реально, бо не знаємо, яка буде структура, тим більше, що й районів не буде, бо вони будуть укрупнені. За новою стратегією, у Львівській області буде шість районів. Розмови йдуть різні. Тому щось думати таке глобальне нема змісту, бо не знаємо, на чому стоїмо. Якби ми знали, що буде ось така структура в державі на рівні району, тоді на дальшу перспективу можна думати. Але ми йдемо таким шляхом, що в кожному селі має бути ФАП, має бути початкова школа, клуб. Церква – це людські затрати, а ось громадські речі мають бути відремонтовані і мусять функціонувати. Минулого тижня ми відкривали капітально відремонтований ФАП у Звенигородській сільській раді, у Гриневі. Зробили нормальний будинок. Правда, людей у цьому селі небагато, але воно перспективне, бо все кільце Львова перенасичене, і можливості збільшувати кількість населення немає.

Далі ми знову плануємо здачу чергового ФАПу після капітального ремонту. 19 червня, до Дня медика, у Наварії відбудеться урочистість. Капітально ремонтуємо амбулаторію в Вовкові.

Преференції підприємцям і тим, які хочуть започатковувати бізнес і щось робити. Сім відсотків загальнообласного обсягу виробництва сконцентровані у районі. Львів має 40 відсотків, а всі решта райони – 2; 1,5; 0,5, а у нас – 7 відсотків. Ми йдемо зі сильним відривом.

Чи районна адміністрація має розроблені програми?

Так, у нас є Програма підтримки підприємництва, ми регулярно зустрічаємося з підприємцями для того, щоб вирішити виниклі проблеми. Реальна підтримка полягає у тому, щоб щось порадити, підказати, налагодити взаємозв’язки, тому що деколи траплялися такі випадки, що продукцію свою гнали хтозна- куди, а можна було її у тому ж районі реалізовувати. Просто не було зв’язку між підприємцями, інформації не було.

Уже п’ятий місяць наш район постійно посідає перше місце у рейтингу районів області. Структура рейтингу включає комплексні показники: оцінка бюджетна, податкова, ринку праці тощо. За зведеними підсумками Пустомитівський район на першому місці. Це заслуга цілого району, а не тільки влади. Влади, хоч невеличка, частка заслуги у цьому є. Але в основному це підприємці, це люди, які працюють і щось мають. Ще, відверто кажучи, специфічне розміщення району відіграє роль. Усе відіграє роль у всьому. І тому, що розвивається бізнес, що довкола Львова комунікації, газ, електрика, все є. Ми ж на 98 відсотків газифікований район (найбільше). Наступний за нами – 90 відсотків, а останній – на 33 відсотки газифікований. Електрика, транспортна магістраль. Якщо взяти район, то через наш район ідуть усі основні транспортні магістралі. Самбір, Старий Самбір, Стрий, Київ, Тернопіль, Бібрка. З однієї сторони, це добре, а з другої сторони – зле, бо куди б не їхало обласне керівництво, то завжди через район. У всьому є свої плюси та свої мінуси. Але я вважаю, що основна заслуга – це люди. Я можу не заважати, а люди будуть собі давати раду.

Чи Ви берете участь у програмах, де є співфінансування територіальних громад?  

Так, у нас є співфінансування і з освіти, і з медицини. У нас виконання дохідної частини йде, ми вже фактично виконали програму на півроку. У нас буде перевиконання два мільйони. На бюджетній сесії буде уточнення показників бюджету, за яким плануємо скерувати ті кошти на розвиток.

Чи працює адміністрація над таким питанням, як залучення іноземних інвестицій, грантових коштів?

Є, ми напрацювали вісім проектів за школами і медициною, і, на жаль, не захотіли нас узяти. Ми подали документи з фотографіями, розрахунками, гарантували співфінансування, бо не кожен район гарантує співфінансування. Ми гарантуємо, у нас гроші є, і то реальні. У нас 15–18 млн грн постійно є. А якщо взяти залишок коштів на всіх рахунках сільських рад, на спеціальному та загальному фондах – близько 100 млн грн. Ми ресурсом володіємо, ми були готові до цієї співпраці, але чомусь нас залишили в резерві. Пішли на Кам’янко-Бузький та інші райони. Однак ми не дуже переживаємо, бо там багато таких є моментів, багато різних умов. У нас народний депутат потужно працює на той рахунок, і ми включені на співфінансування з Києвом із капітального будівництва. Уже закінчилися тендери, і ми починаємо добудову у центральній районній лікарні, обов’язково робимо потужну добудову, щоб лікарня мала серйозну реанімацію, бо за досвідом знаю, що у таких екстрених випадках рятують людські життя через реанімацію. Якщо нема реанімації або реанімація слабенька, то людина не виживає. В інших відділах доліковують, а рятують – в реанімації. У цьому я переконався на своєму гіркому досвіді. Тендер провели, фірми визначені, і починаємо працювати. У Чижикові переобладнуємо амбулаторію сімейної медицини. Там ведеться кількамільйонне будівництво. У нас дуже багато об’єктів, над якими зараз реально працюємо і які будемо робити цього року. Не знаємо, чи завершимо, але стараємося вийти майже на завершення. У нас такий 25-річний довгобуд – це Наварійська школа. Там 12–13 млн грн треба. Під егідою нардепа будемо ту школу штурмувати, бо в тій школі, в якій зараз діти вчаться, то просто страшно. Ще там не так багато, і ми її закінчимо.

Дякуємо за розмову.

Прокоментуйте...
Бажаєте аватар? Завантажте на gravatar!