Автор revgurnal
Листопад 29, 2015
Коментуйте

Збереження довкілля, екологічна культура – очима школярів Дрогобиччини

IMG_9886-170x150

Доволі часто нарікаємо ми й на скруту в освітянській галузі, й на те, що й «учень не той пішов». Можливо, момент істини тут і є, та все не так аж трагічно, адже є й педагоги сильні й віддані справі своїй, є й учні талановиті. В цьому переконався три дні тому, коли на запрошення доцента Світлани Волошанської, декана біологічного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету імені Франка побував на VIII Всеукраїнській еколого-валеологічній учнівській науково-практичній конференції «Еколого-валеологічна культура – вибір ХХІ століття».

Майже сорок учасників з Дрогобиччини, Золочева, Стрия, Стебника, Вінниці, Закарпаття ділилися дослідом лабораторних і польових досліджень, робили доповіді на найактуальніші теми, пов’язані із збереженням довкілля. Й переважна більшість робіть зроблені на високому рівні, з власними висновками, з фактами, досі невідомими широкому загалу.

Щоправда, не всі учасники були присутні фізично, дехто виступав на конференції в он-лайн режимі.

Ми сьогодні багато говоримо про забруднення нашого довкілля  й шукаємо виходу з надто серйозної ситуації, пов’язаної із цим. І тут, як не дивно, могли б допомогти й учнівські дослідження та напрацювання. Приміром, учениця Наталія Цюх Дрогобицької ЗОШ № 17 тепер уже може вважатися фахівцем з впливу побутових відходів на навколишнє середовище  й розв’язання цієї нагальної екологічної проблеми. Адже реалізувала серйозне дослідження «Побутова сміття – екологічна катастрофа України» (керівник – вчитель Л. Старунська).

А Надія Бжостовська (керівник – вчитель В. Тупичак) з Попелівського навчально-виховного комплексу знає, чому варто надавати перевагу екосумкам, може й навчити як зроби таку торбу, щоби менше забруднювати довкілля…

Всі ми знаємо, що таке льон, в Україні надто популярна ця рослина й, зокрема, олія з нього. Та от існують екологічно-біолоігічні особливості його вирощування. Доповідь «Еколого-біологічні особливості випрщування льону олійного в умовах Прикарпаття , дуже цікаву й глибоку, зробив на конференції учень Дрогобицького педагогічного ліцею Мирослав Сирко (керівник – педагог О. Рубель)…

Важко назвати всіх, хто доповідав, розповісти про тематику конференції, що пройшла 26 листопада на біологічному факультету. Сказати можна лиш одне: є в нас справді талановиті учні, і їхні дослідження вартують не просто уваги, й практичного застосування.

Після завершення наукового заходу для школярів ми попросили поділитися своїми враженнями членів організаційного  комітету та одного з учасників.

Коментарі:

Світлана Волошанська, доцент, декан біологічного факультету ДДПУ імені Франка:

– Цього року це вже восьма еколого-валеологічна конференція. Ідея заходу народилася, коли ми розпочали співпрацю із Харківським національним університетом імені Каразіна, й наслідком співпраці нашої катедри анатомії, фізіології і валеології з кафедрою філософії, валеології Харківського університету реалізувалася в залучення стало залучення до екологічного виховання нашої молоді, школярів, Так ми провели свою першу конференцію.

Сьогодні вже конференція є всеукраїнською, участь у ній беруть учні шкіл не тільки з Львівщини, але й з інших реґіонів країни.  Щоправда не всі учасники мають змогу приїхати до Дрогобича, тож дехто бере участь в режимі он-лайн, дехто зачитує свої реферати чи доповіді скайпом.

Принагідно хочу сказати про те, що колишні учасники учнівської конференції не лише вчаться  у нас на факультеті – окремі з них уже проводять власні дослідження як аспіранти провідних вишів та наукових інститутів в нас на Львівщині й у інших областях України.

Галина Марчук, завідувачка методичного кабінету відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради, вчитель хімії  вищої категорії, вчитель-методист, викладачка хімії Дрогобицької гімназії:

– З біологічним факультетом я співпрацюю з першої конференції і спочатку сама готувала своїх учнів до участі в ній як учитель хімії. Останнім часом мене вже запрошують як представника відділу освіти і, звісно, я високо оцінюю роботу біологічного факультету й дуже дякую його колективу від імені всіх педагогів Дрогобича природничого напряму за надану нашим учням можливість проявити себе дослідниками різноманітних екологічних, валеологічних проблем, можливість показати свої знання з природничих дисциплін. Школярі проводять дослідження на рівні школи, на рівні міста, беруть участь в олімпіадах, різних інших проектах, а це – шанс не лише себе показати, а й порівняти свій вміння та досягнення з досягненнями своїх ровесників з інших реґіонів.

Що ж до самої нинішньої конференції, то щороку тематика доповідей змінюється, діти піднімали на цій конференції  вельми актуальні проблеми побутового сміття, пов’язані з розповсюдженням борщівника й боротьбою з ним тощо. Також приємно  дивує новий підхід до розкриття вже знаних проблем довкілля, новизна у дослідженнях, тому все це надзвичайно цікаво.

Ніна Новікова, кандидат педагогічних  наук, доцент, завідувач катедри природничо-математичної освіти Львівського обласного  Інституту післядипломної педагогічної освіти:

– В роботі нашої катедри превалює проблема екологічного виховання на засадах валеологічного просвітництва. Тому, як на мене, дрогобицька конференція є дуже цінною для педагогічних працівників. Особисто ж для мене своєрідними відкриттям є своєрідна активність вчителів Дрогобиччини з підготовки дітей до висвітлення таких тем і наукових проектів, з якими ми сьогодні знайомилися. Справді солідна, потужна робота  проводиться проводові ось уже восьмих років біологічним факультетом  Дрогобицького педагогічного університету. Мене, а я вперше на вашій конференції, здивував рівень підготовки дітей-учасників, . Я думаю, що такий досвід еколого-валеологічних конференцій буде продовжено й ми залюбки вже на початку наступного року будемо раді учасників обласної олімпіади з екології, яка відбудеться за активної участі представників Дрогобиччини, де є вельми високим рівень викладання біології.

Мирослав Сирко, десятикласник Дрогобицького педагогічного ліцею: –

В цій конференції беру участь уперше. Чому вирішив займатися біологією? Гадаю, сьогодні це вельми перспективна наука, мені вона дуже подобається й у подальшому хотів би саме з цією наукою пов’язати своє життя.

Якщо ж говорити  про мої враження від почутого, то мені сподобалися всі доповіді, тут оприлюднені. Вони були доволі змістовні, було видно, що учасники їх ретельно готували. Коли ж щось виділити, то справила враження доповідь Наді Бжостовської про екосумку – нова, цікава тема й дуже змістовно викладена. Й те, про що розповіла Надія, дійсно може мати практичне застосування. Гарні було доповіді про загальне забруднення ґрунтів і про забруднення борщівником, адже для наших теренів це вельми серйозна проблема, з якою необхідно боротися. Також актуальною є тема твердих відходів, і доповідь на цю тему також була вельми змістовною.

Мені дуже сподобалося на конференції і маю надію, що братиму участь і в наступній.

Світлина автора

Прокоментуйте...
Бажаєте аватар? Завантажте на gravatar!